RDOkna | výjimečná ukázka technologie dokončení dřevěných staveb
7136
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-7136,ajax_leftright,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

výjimečná ukázka technologie dokončení dřevěných staveb

o realizaci

Jedná se o klasickou srubovou stavbu, kterou zdobí lidská, řemeslná zručnost, která se pomalu vytrácí.

Založení obvodové linie stavby druhého většího srubu.
I v tomto případě jsme převáželi rozložený srub v noci. Tentokrát na dvakrát. Složené díly vytvářejí dojem nepřehledného chaosu, ale opak je pravdou. Popis prvků a precizní příprava na pozemku u zhotovitele je zárukou plynulého průběhu práce.

Příprava elektroinstalací při skládání srubu.
To, co je připravené a navrtané před odvozem, se při skládání protahuje husími krky, které jsou vyvedeny v předvrtaných otvorech budoucích elektrokrabic.

Izolace ve spojích sruboviny.
Každý podélný dlab, každé sedlo křížení sruboviny se musí vyplnit ovčím rounem. I následné sedání a sesychání eliminuje rouno bez narušení izolační funkce.

Skládání stěn a příček srubu.
Opět je neodmyslitelným pomocníkem jeřáb. Práce pokračují i za nepříznivého počasí.

Než položíme stropní klády.
Rozložitost srubu a jeho vnitřní dispozice vyžaduje postavení sloupů pod stropní, vazné klády. Teprve na takto připravenou základnu je možné položit příčné stropní klády.

Uložení stropních klád.
Na obvodové stěny, vnitřní příčky a vazné klády je možné do protilehlých sedel poskládat základ stropu, stropní klády. I zde je zřejmé, že precizní práce před odvozem srubu, je zárukou pro plynulou montáž.

Stavíme základ krovu velkého srubu.
Je patrné, že složitější vnitřní dispozice vyžaduje větší množství sloupů pod vaznice krovu. Je očividné, že vše bezchybně zapadlo na své místo.

Práce srubařů je u konce.
Co mělo stát a bylo dílem srubařů je u konce. Přestože se jedná o kostru budoucí stavby, tak záměr už je zřejmý. Ostatní dokončovací práce budou záležitostí dalších, pracovních týmů.

Nástup tesařů začíná konstrukcí vikýře . . .
Po srubařích nastoupili tesaři. Jejich pracemi není pouze konstrukce krovu, ale i takové prvky, které nejsou ve finálním vzhledu srubu příliš patrné. Tím je i vytvoření konstrukce vikýře, nebo svislých stěn střechy. Hoblík, motorová pila a přesnost jde ruku v ruce s fortelem.

. . . a pokračuje krovem . . .
Kde končí konstrukce srubu, tam pokračuje práce s trámy při vytváření krovu. Pohledové prvky vyžadují hoblované povrchy. Vaznice a hřebenáč jsou připraveny pro usazování krokví. Jiný je detail usazení krokve pohledové a nepohledové. Spoje vaznic a krokví jsou šroubované speciálními, dlouhými vruty. Jeřáb je neodmyslitelným pomocníkem.

_
Krov vikýře vyžaduje pomocnou vaznici, která řeší založení krokví do jiného sklonu střechy.

. . . aby bylo možné provádět záklop a položení izolace.
Při zaklápění krovu nám přerušila práce sněhová nadílka. Poezie předčasné zimy a rozpracovanost na záklopu netrvala dlouho a bylo možné opět navázat na nedokončené práce.

_
Dokončením záklopu a položením fólie pokračují práce před nástupem zimy. Na konstrukce srubu se záklopem nesmí pršet ani padat sníh. Ostatní stavební otvory jsou bez výplní. Zima nám napomáhá při dalším, přirozenem vysychání stavby-sruboviny. Současně s tím probíhá sesedání celé konstrukce.

Špalety srubu
_

Konstrukce štítů a vnějších stěn
_

Izolace a zateplení krovu
_

Pobití střechy
_

Izolace podlahy
_

Konstrukce příček
_

Ekopanely
_

Vnější izolace srubu
_

Nátěr exteriéru srubu
_

Nátěr interiéru srubu
_

Montáž oken
_

Přípravné, terénní, a ostatní stavebně technické práce si prohlédněte zde →
1. stavba: „Srubová stavba za použití krátkých výřezů.“ Průběh stavby si prohlédněte zde →
2. stavba: „Srub s řemeslně vyráběnou konstrukcí.“ Průběh stavby si prohlížíte
3. stavba: „Hrázděná stodola s oboustranným, prkeným opláštěním.“ Průběh stavby si prohlédněte zde →

Rubriky
Realizace