RDOkna | Stavba srubu „na sucho“.
2597
post-template-default,single,single-post,postid-2597,single-format-standard,ajax_leftright,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Stavba srubu „na sucho“.

28 Zář Stavba srubu „na sucho“.

Na základě projektu srubu je potřebné zajistit dostatečné množství kvalitních kmenů. Vždy pracujeme pouze se zimní těžbou. Také bychom chtěli vyvrátit případné představy o lesních holinách, které by těžbou na jednom místě jistě vznikly. Těžba se řeší probírkovou těžbou vybraných kmenů. Při takovém výběru sruboviny je kladen důraz na to, aby vše pocházelo z jedné lokality. V areálu zhotovitele se provádí nejen odkornění a hoblování, ale i další příprava pro opracování a roztřídění. Tímto postupem odpadne problém s odklizením vzniklého odpadu z pozemku investora. A toho je skutečně mnoho.

 

Založení stavby je provedené pomocí nivelačního přístroje na vyrovnané, dřevěné špalky. Vybrané a připravené kmeny se skládají napříč do přesně vyřezaných sedel. K předkreslování sedel klád slouží srubařské kružítko. I taková, nutně bezchybná práce se může provádět motorovou pilou. Následuje vybroušení sedla – motýla. Na rovné, podélné zarovnání podkreslení nám slouží horizontální, pásová pila. Prací v areálu zhotovitele se taktéž eliminuje problém, který by nastal při stavbě na místě. Tím je vkládání meziizolace do vodorovných, čerstvých řezů. Tato by do sebe natáhla vodu z kmenů a narušila by přirozené sesychání sruboviny. Manipulace a skládání je za pomoci jeřábu rutinou. Ještě jedna činnost se nesmí opominout. Po sestavení stěn srubu se následně provádí popsání a rozebírání jednotlivých klád. Zde se provádí navrtání prostupů pro vedení elektroinstalace. Postupuje se směrem z vrchu dolů. Uvážlivá rozvaha na straně klienta je velice důležitá. Zásahy do instalací, po postavení srubu, je prakticky nemožné.